• Barbara Bacauanu

Rugaciunea afirmativa


In epoca prezenta, in care se vorbeste despre cuantic, campuri de vibratie, gandire pozitiva, afirmatii, intentii, spiritualitate, meditatie, conexiune cu divinitatea - si rugaciunea are nevoie de o noua abordare si intelegere.

In epoca prezenta, in care se vorbeste despre cuantic, campuri de vibratie, gandire pozitiva, afirmatii, intentii, spiritualitate, meditatie, conexiune cu divinitatea - si rugaciunea are nevoie de o noua abordare si intelegere.


In acest sens, s-a ajuns la conceptul de rugaciune afirmativa, care mai este denumita si rugaciune stiintifica. Ea se refera la acel tip de rugaciune sau practica spirituala in care persoana care se roaga are deja viziunea implinirii lucrului dorit, stie cu siguranta ca este ajutata, ca totul este posibil si coopereaza direct cu forta divinitatii.

Rugaciunea afirmativa nu este o rugaciune scrisa de altii, nu este rugaciunea unui sfant anume sau a unui preot si nu se gaseste in nicio carte. Ea este rugaciunea creata corect de fiecare persoana in parte, in sufletul si mintea sa.

In acest tip de rugaciune, cel ce o spune nu se roaga din pozitia unui pacatos, a unei persoane ce cere indurare, nu asteapta mila lui Dumnezeu si nici nu trebuie sa sufere sau sa treaca prin penitente si canoane pentru a merita ceea ce isi doreste sa obtina! El stie deja ca obtine! El stie deja ca totul este minunat si posibil. El stie deja ca merita si poate orice! El este canalul de manifestare a oricarui lucru! El este co-creator!

In acest tip de rugaciune, Dumnezeu nu alege persoanele carora sa le implineasca „dorintele”, pe unii ascultandu-i si pe altii nu, in functie de faptele lor si nu ii judeca!

Rugaciunea afirmativa este centrata mereu pe bine si pe pozitiv, pe obiectul dorintei, nu pe opusul lui. De exemplu, daca se doreste sanatate, nu se roaga pentru alungarea bolii, daca se doreste prosperitate, nu se roaga pentru a alunga saracia, daca se doreste dragoste, nu se roaga pentru a nu fi singur si nefericit!

Rugaciunea afirmativa este acea formulare prin care se afirma ca deja ai ceea ce doresti, in care ti se cuvine neconditionat, in care nu implori sa primesti, deoarece ai credinta indubitabila ca deja ai primit! Este de ajuns sa multumesti si sa fii recunoscator!

In acest tip de rugaciune, Dumnezeu nu este departe de tine, ci este in tine.

In acest tip de rugaciune, Dumnezeu este numai iubire, bunatate, sanatate, bine, pozitiv, armonie, calm si bunastare. El nu pedepseste, nu critica, nu judeca. Singure, persoanele, prin faptele, gandurile si actiunile lor, atrag binele sau raul!

Rugaciunea afirmativa sau stiintifica nu este o simpla insiruire de cuvinte, ci este credinta pura a manifestarii, este cuvant creator, este energie.

In acest tip de rugaciune, orice gand care incepe cu: eu sunt... se va manifesta intocmai!

In sprijinul acestui concept, am creat grupul de facebook: Rugaciunea afirmativa. Daca vrei sa faci parte din el si sa afli mai multe, urmeaza link-ul de mai jos!

Inscriere in grup!

32 views
Alte articole
Urmareste-ne si pe
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Copyright © 2013-2020 Scoala De Stiinte Spirituale - Toate drepturile sunt rezervate.

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

Contact:

barbarabacauanu@gmail.com

strada General Constantinide 4, sector 1,  Bucuresti