top of page
  • Poza scriitoruluiBarbara Bacauanu

Horoscop Noiembrie 2019


Horoscop Noiembrie 2019Luna Noiembrie este marcata in primul rand de retrogradarea planetei Mercur. Ca orice retrogradare, este o perioada in care suntem indemnati sa re-evaluam, sa re-consideram, sa ne re-calibram atat pe noi, cat si planurile, dorințele, acțiunile, intențiile si relațiile. Este posibil sa intelegem acum ce nu a funcționat cum trebuie, care sunt amanuntele pe care le-am omis, unde mai avem de lucrat, ce mai era de spus sau de discutat, daca ne mai regasim sau nu intr-o situatie de viata. Este momentul in care dam preșul la o parte si vedem toată mizeria care s-a strans sub el. Deoarece retrogradarea are loc pe taramul Scorpionului, o zodie a umbrelor personale, a transformarilor de esenta si a renașterii, ințelegerea este profunda. Este ocazia cu care putem sa vindecam frici, sa pansam rani adanci, sa ne detasam de situațiile ce ne otrăvesc sufletul si sa avem parte de revelații puternice. Ca atare, multe emoții si ganduri ne pot răscoli, temerile ne dau tarcoale, iar acea parte din noi pe care o renegam ne iese in intampinare si ne priveste direct in ochi! In tot acest amalgam de energii, este bine sa fim sinceri, sa destainuim ce avem pe suflet, sa scăpam de poveri, sa facem curatenie, sa ne transformam si ... sa renaștem in acea persoana pe care ne-o dorim de fapt! Pentru acuratețe mai mare, citește si interpretările de la semnul ascendent. Berbec Datorită configuratiei astrale pe care o au, pentru acești nativi descrierea de mai sus este întărită si mai mult! Luna Noiembrie ii îndeamnă sa se înarmeze cu toate ustensilele pe care le au pentru a face o curatenie generală in viata, in gânduri si in suflet, sa se primenească si sa înlocuiască tot ce este negativ, perimat si nefolositor. Intr-un plan mult mai pământean, este perioada in care trebuie sa își achite datoriile, sa își recupereze banii împrumutați, sa închidă conturile care nu mai sunt profitabile, sa își revizuiască investițiile si sa tragă linie pentru a contoriza plusurile si minusurile. A meritat efortul depus pana in prezent? Sunt in câștig? Ce sunt gata sa faca sau la ce vor sa renunțe pentru a fi mai liberi si mai detașați? Taur Tema principala a acestei luni pentru Tauri este legată de relații: relația cu partenerul de viata, cu persoanele cu care au legături puternice, cu asociații sau colaboratorii si chiar cu... dușmanii! Acolo unde s-au adunat frustrări, unde lucrurile nu mai funcționează cum trebuie, unde nu s-au rezolvat probleme la timpul lor sau unde mai sunt puncte de pus pe i, cărțile se vor da pe fata! Centrarea lupei pe aceste bucatele de puzzle nu vine ca sa faca un rau, ci din contra, pentru a ii face mai conștienți de situația in care se afla. Daca exista iubire cu adevarat, respect si dorința de a merge mai departe, este momentul ideal sa se schimbe ceva si partenerii sa revină la o stare de înțelegere, calm si echilibru. In schimb, daca trăiesc intr-o relație toxica, daca legatura nu este bazată pe nimic solid sau chiar nu mai sunt potriviți unul pentru celălalt, pot ajunge la constientizarea ca este mai bine ca fiecare sa o ia pe drumul sau! Pentru cei singuri, cineva din trecut se poate întoarce definitiv sau doar pentru un moment in care sa se înțelega ceva, sa se învețe o lecție, sa se termine un capitol. Gemeni Pentru Gemeni este necesar ca in luna Noiembrie sa își stabilească prioritățile in rutina zilnică si sa faca o analiza in privința locului de munca. Ceea ce muncesc in prezent le mai aduce satisfacție, pun suflet si sunt fericiti cu rezultatele obținute? Sau merg la serviciu din inerție, fara tragere de inima si responsabilitățile ii copleșesc? Perioada de mercur retrograd ii îndeamnă sa își răspundă la toate aceste intrebari, sa găsească motivația din spatele angajamentelor pe care si le-au luat, sa fie sinceri cu ei înșiși si sa procedeze ca atare. Poate este nevoie de o schimbare, de reorientare si de detasare. Sau poate este vorba doar de o stabilire a agendei de lucru, in care sa își stabilească obiectivele prioritare si sa renunțe la acelea care nu mai conduc nicăieri. Similar, este acela mediul de care au nevoie, au colegii sau angajații pe care si-i doresc? Exista un schimb echitabil intre energia pe care o depun si ceea ce obțin ca recompensa (financiară, emoțională, mentală)? Atenție, acolo unde este cazul, corpul poate da unele semnale de saturație si somatizare a frustrărilor acumulate. Este indicat sa bage de seama la ceea ce li se transmite si aiba grija de sănătatea lor! Rac In funcție de vârsta pe care o au si de situația in care se afla, iubirea, copiii sau bucuria in fata vieții sunt puse in discuție. La fel ca si la Tauri, relația de iubire in care sunt implicați este sub semnul lupei. Primesc si oferă dragoste? Sunt fericiti alături de persoana langa care se afla? Relația are șanse de viitor? Sunt dorințele personale împlinite de către partener? Ce trebuie sa se schimbe ca ei sa fie împliniți, bucuroși si echilibrati? Chiar daca doare, nu le convine sau își dau seama ca au trait o iluzie, răspunsul la întrebările de mai sus este necesar pentru ca ei sa meargă înainte! Daca in viata lor exista copii, acum este o perioada benefică in care sa se repoziționeze in relația cu aceștia, in care sa ii înțeleagă mai bine, in care sa se arate unele greșeli făcute in trecut sau in care sa se ia unele decizii cu privire la viitorul lor. Leu Casa, căminul, familia si sufletul sunt locurile unde trebuie sa se faca curatenie! In cel mai simplu mod, este bine ca in locuința sa se debaraseze de toate acele lucruri de care nu mai au nevoie, care sunt stricate sau învechite, pe care nu le mai folosesc si care creeaza o energie negativă, stagnanta. Primenind locul si eliberând-l, se vor elibera de trecut si vor face loc pentru situații noi, benefice in viata lor. Daca vor sa faca o schimbare totala, este bine ca acum sa prospecteze piața, sa adune informații despre un potențial nou loc, sa evalueze posibilitățile si sa își calculeze resursele, iar dupa încheierea lunii sa ia o decizie! Totodata, relația cu părinții sau cu locul natal are nevoie de o regenerare, de conștientizări si vindecări, de atenție suplimentară. Unele emoții reprimate din copilărie sau din trecut își pot spune cuvântul acum, o stare de melancolie sau regret ii poate cuprinde sau amintiri esențiale, care contează pentru sufletul lor, vor reveni in prim plan ca sa le atragă atenția in privința a ceea ce au de facut! Fecioara Este posibil ca Fecioarele sa treacă prin niște situații care sa le schimbe felul in care gandesc, in care comunica si sa își dorească sa învețe lucruri noi. Vechile tipare de gândire, concepțiile limitative, obsesiile cu care se confrunta sau barierele pe care si le-au creat in exprimare se pot transforma in ceva mult mai bun! Poate este nevoie sa schimbe poziția din care vad lucrurile pentru o mai mare claritate. Poate nu si-au spus punctul de vedere atunci cand a trebuit si asta le-a dăunat. Poate au multe gânduri care nu le dau pace sau secrete si trebuie sa se elibereze de ele. Indiferent de situație, planul mental si psihic va fi restructurat pentru binele lor suprem! Daca exista, relația cu fratele sau sora poate trece si ea prin transformări sau o discuție cu unul dintre acestia este importanta pentru a se clarifica o situație. Atenție la documente, acte, dosare, chitanțe, contracte, autorizații, diplome, permise, hartii si hârtiuțe! Este bine sa fie puse in ordine, soluționate sau...sa nu fie pierdute! Balanța Balanțele sunt îndemnate in luna Noiembrie sa își revizuiască noțiunea de valoare in munca. Ce semnifica acest lucru pentru ele? Mai multi bani la salariu, un talent pe care doresc sa si-l exprime, timp liber, lucru facut cu pasiune sau un hobby pe care sa il materializeze intr-un câștig? Poate este momentul unei renegocieri de salariu, a unei evaluări in privința cheltuielilor pe care le au, a unei schimbări in felul in care își gestionează programul sau in care își dau seama ca eforturile depuse pana acum nu duc nicăieri. Pentru ce muncesc de fapt? Pentru a-si vedea un vis împlinit, pentru a ajuta si a-i susține pe alții, pentru un scop nobil sau doar pentru a obține bani? Indiferent de situație, alinierea cu esența lor si cu dorințele adânci necesita o strategie. Care sunt pașii concreți pe care trebuie sa ii faca pentru a ajunge la ceea ce își doresc? Scorpion Deoarece Mercur este in mișcare retrograda chiar in aceasta zodie, Scorpionii trec printr-o perioada in care trebuie sa se revizuiască pe ei înșiși: daca sunt multumiți de ei, de comportamentul pe care il au, de felul in care arata, de modalitatea in care sunt văzuți de cei cu care relationeaza. Este posibil sa întâlnească persoane care sa ii oglindeasca sau sa treacă prin situații din care sa se înțeleagă mai bine pe ei. Este indicat sa se pună pe primul loc si sa investească in propria persoana, întrebându-se care sunt acele lucruri pe care sa le faca sau sa le schimbe la ei pentru a fi mai împliniți, mai liniștiti si mai fericiti! Întorcând lupa către propria persoana este posibil sa le placa ceea ce (re)descoperă sau nu! Este important sa faca pace cu sinele, sa se realinieze dorintelor personale, sa se ierte si sa se trateze in același mod in care ar vrea sa fie tratati de către toti ceilalți! Săgetător Câmpul de acțiune pentru aceasta zodie este mult mai subtil deoarece se refera la planul subconștient, la legatura cu spiritualitatea, la actul credinței si de abandonare in fata divinității. Mintea subconștientă este ca beciul in care sunt depozitate toate acele lucruri care nu au mai avut loc in mintea conștientă - feiecare amintire, experiența, emotie, gând si informatie cu care s-a luat contact. Ea este o parte importanta a psihicului, deoarece da naștere acțiunilor cu pilot automat, transmite mesaje intuitive si instinctive si predetermina felul in care se acționează intr-o anume situație. Ca atare, o curatenie in acest adânc poate scoate la suprafața o multitudine de lucruri uitate! Unele vor trebui eliberate, altele reparate sau vindecate. Săgetătorilor le este recomandat sa introspecteze mai mult, sa mediteze, sa viseze, sa se coboare in spațiul lor interior si sa se realinieze cu esența lor divina. Capricorn Domeniul de viata in care are loc retrogradarea planetei Mercur este cel al anturajului, al prietenilor, al grupurilor din care fac parte si al dorintelor personale. Ca atare, este posibil ca acele relații de prietenie care nu le mai servesc si acele grupuri de oameni in care nu se mai regăsesc sa se cearnă acum. Ei pot vedea mai limpede adevarata fata a unor persoane, precum si cine le sunt prieteni cu adevarat. Întrebările la care trebuie sa își răspundă Capricornii sunt: ce ii leagă de acei oameni, care este natura relațiilor in care se implica, cat de importante sunt legăturile pe care le-au creat si cum ii împlinesc? Totodata, pot reapărea in viata lor prieteni de demult, cu care nu au mai ținut legatura sau cu care la un moment dat au avut situații grele de împărțit. Poate fi un moment al împăcării, al iertării si al înțelegerii unor aspecte din trecut. Vărsător Pentru Vărsători este important sa se realinieze cu drumul pe care si-l doreau in cariera. Sunt in locul la care au visat, au statutul pe care il merita sau ceea ce fac in prezent ii definește pe deplin? Daca răspunsul este negativ la aceste intrebari, atunci a venit momentul unei schimbări de direcție! Schimbarea de direcție poate arata o reorientare profesională, o renegociere a termenilor sub care lucrează, o debarasare de unele sarcini sau pur si simplu o curatenie in planurile pe care le au. Pești Credințele personale, filosofia de viata si ceea ce cunosc poate trece printr-o perioada de analiza pentru nativii acestei zodii. Posibil ca unele cunoștințe sa le fie testate - de situații de viata sau printr-un examen, sa își dea seama ca doresc sa aprofundeze un domeniu mai mult, sa se înscrie la un curs sau sa învețe pe cont propriu. Totodata, Noiembrie este o luna buna in care sa faca planuri de vacanța, in care sa caute locatii interesante sau in care sa se intereseze despre tot ce este nevoie cu privire la o anume destinație. Acolo unde este cazul si relația cu cineva din străinătate, afacerile cu cei de peste granița sau călătoriile in interes de serviciu ar trebui regândite si atent planificate!* Daca iti doresti sa cunosti mai multe despre modalitatea in care se fac previziunile astrologice, acceseaza sectiunea Cursuri, categoria Astrologie.

Postări recente

Afișează-le pe toate
Alte articole
Urmareste-ne si pe
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page